درمان کربویی با کاشت الکترود در بینی

خرید بک لینک درمان کَربویی با کاشت الکترود در بینی
به گزارش خرید بک لینک به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، چندین سال است که افراد ناشنوا با استفاده از کاشت پروتز حلزونی قادر به شنیدن هستند و این روش هم عملکرد خوبی داشته است اما افرادی که حس بویایی خویش را از دست داده اند چه باید بکنند؟ حالا پژوهشگران موسسه” Harvard-affiliated Massachusetts Eye and Ear institute ” دریافته اند که می توان با کاشت ایمپلنت الکتریکی، حس بویایی این افراد را دوباره بازگرداند.
پروتز کاشت حلزونی، ابزاری الکترونیکی است که با استفاده از جراحی در گوش داخلی قرار گرفته و احساس شنیدن صدا در افراد ناشنوا یا کم شنوای عمیق را فراهم می آورد.
کاشت حلزونی تنها شکل از مداخلات پزشکی است که می تواند به واسطه تحریک الکتریکی عصب شنوایی مقداری از شنوایی را به فرد ناشنوای مطلق بازگرداند.
دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه هاوارد در موسسه “Harvard-affiliated Massachusetts Eye and Ear institute ” در مطالعه اخیرشان موفق به کاشت الکترودهای آندوسکوپی در درون حفره های سینوسی بینی ۵ فرد شدند.
این افراد ۴۳ تا ۷۲ ساله بودند و همه آنها هم حس بویایی خویش را از دست داده بودند. اما با کمک پژوهشگران این افراد بعد از سال ها توانستند بوی ۴۰ ماده گوناگون را تشخیص دهند.
از این الکترودها برای تحریک اعصاب “پیاز بویایی”(olfactory bulb) هر فرد استفاده شد. بعد از آنکه پژوهشگران این کار را انجام دادند، سه نفر از آن افراد توانستند بوی پیاز، ضدعفونی کننده و چند رایحه دیگر را تشخیص دهند. پیاز بویایی ساختاری است در “مغز پیشین” جانوران مهره دار که با عمل بویایی و تشخیص بوها ارتباط دارد. هرچند در اغلب پستانداران، پیاز بویایی در قسمت قدامی مغز قرار دارد اما در انسان در قسمت تحتانی مغز و روی استخوان اتموئید قرار گرفته است. مغز پیشین یا مُخ بزرگترین بخش مغز است که وزن مجموع دو نیمکره آن در انسان به ۱۵۰۰ گرم می رسد و توانایی ادراک، یادسپاری، یادگیری و عملکرد هوشمندانه را دارد.
حالا پژوهشگران امیدوارند با پیشرفت در این زمینه به مرحله ای برسند که افراد کربو دوباره به صورت کامل حس بویایی خویش را به دست آورند.
این فناوری به صورت خاص برای مرتفع ساختن صدمه برخی سلول های عصبی بینی که سبب آنوسمی در افراد می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.
“از دست دادن حس بویایی” یا “آنوسمی”(anosmia) که به آن نابویایی و هم کربویی می گویند، به از دست دادن حس بویایی در فرد گفته می گردد که علت آن التهاب در مخاط بینی و هم بسته شدن مجاری بینی می باشد. این بیماری یکی از شایع ترین بیماری ها بخصوص در افراد مسن است و ۲ تا ۱۰ درصد افراد جامعه را درگیر می کند.
دکتر “اریک هولبروک”(Dr. Eric Holbrook)، نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: هم اکنون درمان های زیادی برای افرا مبتلا به کربویی وجود ندارد، اما حالا امیدوارم روش ما راهی خوب برای بازگرداندن حس بویایی آنها باشد.
این مطالعه در مجله “International Forum of Allergy and Rhinology” منتشر گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *